Badanie na owsiki u dzieci
Owsiki to pasożyty, które najczęściej atakują dzieci i powodują u nich m.in. swędzenie w okolicach odbytu, bóle głowy, brak apetytu oraz ogólne rozdrażnienie. Przenoszone są przez brudne ręce, niemyte owoce, brudną bieliznę i pościel. Jaja owsików znajdują się głównie w piaskownicy i na plaży. Badanie polega na wymazie z okolic odbytu w kierunku owsicy.
Badanie najlepiej wykonać trzykrotnie, w odstępach 3-4 dniowych. Jeżeli pacjent zażywa aktualnie leki przeciwpasożytnicze to badanie należy wykonać po 2-3 tygodniach od zakończenia leczenia.
Pobieranie, przechowywanie i transport wymazu z okolic odbytu na obecność jaj owsika ludzkiego
- Z uwagi na nocną aktywność owsików wymaz najlepiej pobrać w nocy lub nad ranem, zanim dziecko wstanie z łóżka, odda stolec i umyje okolicę odbytu.
- Należy przygotować szkiełko podstawowe, odklejając od niego przezroczystą folię. (Szkiełka podstawowe dostępne są w naszym Laboratorium.)
- Następnie należy delikatnie rozchylić pośladki dziecka, aby dostać się między fałdy odbytu.
- Stroną klejącą taśmy należy kilkakrotnie dotknąć okolic odbytu (nie wkładać jej do odbytu).
- Delikatnie i równomiernie przykleić taśmę do szkiełka.
- Szkiełko zabezpieczyć i dostarczyć (np. w kopercie podpisanej imieniem i nazwiskiem pacjenta) w jak najkrótszym czasie do Laboratorium. Maksymalny czas to 24 godz. od momentu pobrania.