Medyczne Laboratorium Diagnostyczne
Pon - Pt: 6:30 - 19:00 Sob: 8:00-11:00, Niedz: Zamknięte
+ (77) 413-34-13
info@mojebadanie.pl

Przejdź do:

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne
Pon - Pt: 6:30 - 19:00, Sb: 8:00-11:00
+ (77) 413-34-13
info@mojebadanie.pl
Title Image

Przygotowanie do badań

Wiarygodny wynik zależy również od właściwego przygotowania do badań

Badanie

1. Bądź na czczo (12 godzin od ostatniego ) posiłku.
2. Przed badaniem nie pij kawy, mleka czy słodzonych napojów
3. Zachowaj zmniejszoną aktywność fizyczną przed badaniem
4. Zachowaj dotychczasową dietę – nie głodź się.
5. Jeżeli bierzesz jakiekolwiek leki poinformuj o tym diagnostę.
6. Zgłoś się na badania pomiędzy 7 a 10 rano.

1. Kup w aptece jednorazowy kubeczek na mocz.
2. Umyj okolice narządów płciowych
3. Do badania oddaj mocz będący w pęcherzu minimum 4 godziny
4. Mocz pobierany jest ze środkowego strumienia – po odrzuceniu pierwszej porcji kolejną ilość zebrać do kubeczka (do pojemności ¾ kubka)
5. Dostarcz w ciągu 1 godziny do laboratorium. (Jeżeli nie możesz wstaw pojemnik do chłodnego miejsca)

1. Kup w aptece jednorazowy pojemnik na mocz. Pojemnik otwórz dopiero bezpośrednio przed pobraniem moczu. Nie dotykaj wnętrza pojemnika.
2. Do badania oddaj mocz poranny (po 8 godzinnym spoczynku; w wyjątkowych przypadkach po 4 godzinnej przerwie w oddawaniu moczu) z tzw. „środkowego strumienia”.
3. Przed pobraniem moczu dokładnie umyj ręce wodą i mydłem, wytrzyj je w ręcznik jednorazowy, a następnie umyj dokładnie wodą z mydłem okolice ujścia cewki moczowej.
– kobiety: okolice sromu od przodu w kierunku odbytu
– mężczyźni: żołądź po odsunięciu napletka
4. Pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, a mocz z tzw. „środkowego strumienia” do pojemnika zapełniając go do połowy. Nie dotykaj pojemnikiem skóry okolic ujścia cewki moczowej.
5. Pojemnik szczelnie zamknij i podpisz. Pobrany materiał należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium (w ciągu dwóch godzin); jeżeli jest to niemożliwe, należy przechowywać mocz do czasu transportu  w temperaturze 4°C.
6. Zapisz datę i godzinę pobrania moczu.

Czas oczekiwania na wynik: około 2 dni.

1. Osoba pobierająca musi dokładnie umyć ręce wodą z mydłem i osuszyć je jednorazowym ręcznikiem.
2. Należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej, sromu i odbytu dziecka (zawsze do tyłu), a także fałdy skórne.
3. Należy opłukać okolicę cewki moczowej świeżo przegotowaną i ostudzoną wodą – kilkukrotnie zawsze od przodu do tyłu.
4. Jeżeli to możliwe, postaraj się, aby dziecko oddało mocz bezpośrednio do jałowego pojemnika. W pozostałych przypadkach należy przykleić jałowy woreczek, nie dotykając jego brzegów, obserwować dziecko i natychmiast po oddaniu przez nie moczu odkleić woreczek, zamknąć go nie dotykając wewnętrznej powierzchni i brzegów, a następnie wstawić do jałowego pojemnika na mocz i natychmiast wstawić do lodówki.
5. Nie wolno przelewać moczu oddanego do nocnika oraz pozostawiać woreczka przyklejonego do cewki moczowej bez stałej obserwacji. Pamiętajmy, aby nie dotykać brzegów naczynia i jego wewnętrznej powierzchni.
6. Pobrany materiał należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium (w ciągu dwóch godzin); jeżeli jest to niemożliwe, mocz do czasu transportu należy przechowywać· w temperaturze 4°C.
7. Zapisz datę i godzinę pobrania moczu.

Pamiętajmy, że jedynie prawidłowe pobranie materiału gwarantuje prawidłową i szybką diagnozę oraz umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia.

1. W celu wykonania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w 2-3 litrowy pojemnik z podziałką, a także jednorazowy pojemnik na mocz.
Ponieważ oznaczenie niektórych parametrów w dobowej zbiórce moczu wymaga użycia środka konserwującego warto przed wykonaniem badania skontaktować się z personelem Laboratorium.
2. Dobową zbiórkę moczu rozpoczyna się rano i prowadzi przez 24 godziny.
Pierwszy poranny mocz należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji moczu.
3. Należy zapisać godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każdą porcję moczu należy w całości oddać do pojemnika zbiorczego.
W przypadku pominięcia którejś porcji moczu, zbiórkę należy zacząć od początku w kolejnym dniu, a zebrany wcześniej mocz wylać. Mocz w trakcie zbiórki należy przechowywać w chłodnym miejscu.
4. Ostatnią próbką dobowej zbiórki jest mocz oddany rano drugiego dnia prowadzenia zbiórki.
5. Należy zapisać objętość zebranego moczu. Mocz należy dokładnie pomieszać i dostarczyć do laboratorium jedynie 50-100ml moczu z dobowej zbiórki w jednorazowym pojemniku.
6. W punkcie pobrań należy podać informację o objętości zebranego moczu oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dobowej zbiórki.

1. Kup w aptece jednorazowy pojemnik na kał
2. Dostarcz do laboratorium grudkę kału wielkości orzecha włoskiego.

1. Jest to badanie polegające na ocenie stężenia glukozy na czczo (czyli po 12 godzinach od spożycia ostatniego posiłku), a następnie dwukrotnie- po 1 i 2 godzinach od wypicia roztworu 75 g glukozy.
2. Glukozę należy kupić w aptece.
3. Bardzo ważne jest aby w trakcie badania (przez 2 godziny) siedzieć w poczekalni w laboratorium i nic nie jeść ani nie pić.

1. Badanie nasienia jest podstawowym badaniem wykonywanym u mężczyzny obejmującym ocenę makroskopową i mikroskopową (aglutynację, koncentrację, liczbę plemników, ruchliwość)
2. W celu wykonania badania nasienia prosimy o wcześniejsze osobiste lub telefoniczne umówienie się na dogodny termin. Nasz numer kontaktowy to: (77) 413-34-13.
3. Przed oddaniem nasienia wymagana jest wstrzemięźliwość seksualna- min. 2 – max. 7 dni (dotyczy ona zarówno stosunku płciowego jak i masturbacji). Jeżeli badanie wykonywane jest powtórnie ważne jest zachowanie tego samego okresu wstrzemięźliwości jak za pierwszym razem.
4. Nasienie do badania oddaje się drogą masturbacji w całości do pojemnika. Jeżeli nie uda się oddać całego nasienia do pojemnika należy poinformować o tym pracownika laboratorium.
5. Nasienie należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie (max. 15-20 min.), temp. pojemnika 20-37 °C. To bardzo ważne dla laboratorium, gdyż większa część analizy nasienia powinna być wykonana maksymalnie do godziny od jego oddania. Nie należy wystawiać pojemnika na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur.

1. Posiew nasienia wykonywany jestw celu sprawdzenia, czy nie znajdują się w nim bakterie lub inne mikroorganizmy świadczące o zakażeniu, dlatego ważne jest zachowanie możliwie sterylnych warunków pobrania próbki.
2. Przed oddaniem nasienia należy oddać mocz, następnie dokładnie umyć ręce i członek za pomocą wody i mydła, spłukać i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem.
3. Pojemnik na nasienie musi być sterylny (sterylny kubeczek do kupienia w aptece). Nasienie na posiew należy dostarczyć jak najszybciej do laboratorium. Materiał powinien być posiany do 4 godzin od jego oddania. Temperatura pojemnika powinna wynosić 20-37 °C. Nie należy wystawiać pojemnika na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur.
4. W przypadku wyhodowania patogennego drobnoustroju wykonywany jest antybiogram, określający jego wrażliwość na antybiotyki.
5. Czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 5 dni.

1. Nie stosuj leków i środków przeciwdrobnoustrojowych.
2. Bądź na czczo.
3. Nie myj zębów przed wymazem z gardła.

1. Pobieranie wymazu z gardła jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, zdarza się jednak, że u osób z nasilonym odruchem wymiotnym bywa nieprzyjemne.
2. Wymaz z gardła należy pobierać rano, na czczo. Nie należy myć zębów ani używać płynów do higieny jamy ustnej.
3. Jeżeli wymaz pobierany jest u dziecka najlepiej poinformować je wcześniej o celu badania. Nawiązanie współpracy pozwoli na sprawne i prawidłowe pobranie materiału.
4. Wymaz pobierany jest za pomocą jednorazowego zestawu z tylnej ściany gardła, migdałków podniebiennych, a także miejsc zmienionych chorobowo, zmian zapalnych lub ropnych.
5. Podczas pobrania wymazu język przytrzymany jest szpatułką- jest to niekomfortowe, ale potrzebne, aby wymazówką nie dotknąć języka ani błony śluzowej policzków.
6. Pobraną wymazówkę należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium:
– wymazówkę bez podłoża transportowego- należy dostarczyć w czasie krótszym niż 4 godziny, do tego czasu przechowujemy ją w temp. 15-30 °C
– wymazówkę z podłożem transportowym (zalecana)- stosujemy wtedy, gdy czas transportu jest dłuższy niż 4 godziny, do tego czasu przechowujemy ją w temp. 15-30 °C

Wymaz z nosa i gardła wykonywany jest także u pacjentów przygotowujących się do zabiegu kardiochirurgicznego, neurochirurgicznego lub ortopedycznego w celu wykrycia nosicielstwa szczepu gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) opornego na metycylinę- w skrócie szczepu MRSA. Nosicielstwo takiego szczepu niesie ryzyko zakażenia dlatego często zaleca się próbę eradykacji przed zabiegiem.

1. Pobieranie wymazu z nosa jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, zdarza się jednak, że u osób z nasilonym odruchem wymiotnym bywa nieprzyjemne.
2. Przed pobraniem wymazu z nosa nie należy wydmuchiwać ani przepłukiwać nosa.
3. Wymaz pobierany jest z obu nozdrzy za pomocą sterylnego patyczka.
4. Pacjent odchyla głowę do tyłu, a osoba pobierająca wymaz przytrzymując za podbródek umieszcza koniec wymazówki w nozdrzu pacjenta. Według tego samego schematu pobierany jest wymaz z drugiego nozdrza.

Wymaz z nosa i gardła wykonywany jest także u pacjentów przygotowujących się do zabiegu kardiochirurgicznego, neurochirurgicznego lub ortopedycznego w celu wykrycia nosicielstwa szczepu gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) opornego na metycylinę- w skrócie szczepu MRSA. Nosicielstwo takiego szczepu niesie ryzyko zakażenia dlatego często zaleca się próbę eradykacji przed zabiegiem.