Medyczne Laboratorium Diagnostyczne
Pon - Pt: 6:30 - 19:00 Sob: 8:00-11:00, Niedz: Zamknięte
+ (77) 413-34-13
info@mojebadanie.pl

Przejdź do:

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne
Pon - Pt: 6:30 - 19:00, Sb: 8:00-11:00
+ (77) 413-34-13
info@mojebadanie.pl

Genetyczna diagnostyka łuszczycy

Łuszczyca to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym (co oznacza, że organizm zaczyna atakować własne tkanki). Poza zmianami skórnymi może przybierać także postać stawową. Jest to schorzenie dziedziczne, którego objawy mogą być wywołane np. przez infekcje, leki, stres, zaburzenia hormonalne, używki.

Łuszczyca skórna – polega na nadprodukcji naskórka, którego komórki namnażają się znacznie szybciej niż u zdrowych osób. Skutkiem tego jest nawarstwienie naskórka w postaci wykwitów na skórze głowy, kolan, łokci i pleców. Zmiany mogą również pojawić się na dłoniach, stopach lub na całym ciele. Zmiany skórne mogą przypominać grzybice lub inne choroby skóry.

Łuszczyca stawowa – Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) występuje bez zmian skórnych u ponad połowy chorych. Wówczas wykrycie prawdziwej przyczyny dolegliwości jest bardzo trudne, ponieważ zapalenie stawów nie różni się znacząco od chorób stawów o innych przyczynach. Łuszczycowe zapalenie stawów zaczyna się złym samopoczuciem, gorączką, bólem i obrzękiem stawów.

Łuszczycowe zapalenie stawów może przebiegać w sposób różnorodny, u kobiet może przypominać reumatoidalne zapalenie stawów, u mężczyzn dolegliwości występują głównie w stawach biodrowych i kręgosłupa.

Ze względu na znaczny postęp w leczeniu ŁZS, wczesne ustalenie rozpoznania może mieć istotne znaczenie dla chorego. Szybkie wdrożenie nowoczesnego leczenia zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami może w istotny sposób poprawić rokowanie i zapobiec niepełnosprawności.  Łuszczycowe zapalenie stawów może prowadzić do ciężkich deformacji rąk i stóp.

Wykrycie genów związanych z łuszczycą (HLA-Cw6) ułatwia i przyspiesza postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie właściwego leczenia. Badanie genetyczne warto zrobić, jeżeli łuszczyca występuję w twojej rodzinie, jeśli bolą cię stawy, jeżeli masz zapalenie ścięgien lub problemy skórne.

Dodatkowe informacje o badaniu uzyskasz w Laboratorium MEDICINA lub pisząc na info@mojebadanie.pl